Coraz więcej uwagi poświęca się alternatywnym źródłom ciepła w domach. Wiemy już, że piece węglowe nie wpływają korzystnie na kondycję powietrza, którym oddychamy. Tym, na co mogą zdecydować się wszyscy chcący cieszyć się ciepłem w domu, a jednocześnie zatroszczyć się o środowisko polecane są pompy ciepła. To nowoczesne urządzenia, których popularność nieustannie rośnie. Sprawdzają się szczególnie dobrze w tych domach, w których zapotrzebowanie na energię jest stosunkowo niewielkie. Szeroki wybór tych urządzeń sprawia, że warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby nie popełnić błędu.
Z jakiego źródła pompa ciepła może czerpać energię?
Pompy ciepła dzieli się, biorąc pod uwagę źródło energii. Może to być:
- powietrzne zewnętrzne;
- grunt;
- woda (zarówno powierzchniowa, jak i podziemna);
- powietrze wentylacyjne, które jest usuwane z pomieszczenia.
Jeśli dom nie ma dużego zapotrzebowania na energię, dobrym wyborem są pompy grunt-woda oraz woda-woda. Ogromnym plusem takich urządzeń jest łatwość montażu. Tak naprawdę jednak wszystkie rodzaje pomp ciepła sprawdzają się świetnie. Tym, których interesują bliżej te urządzenia odsyłamy na stronę dobrego producenta. Jest to witryna firmy zajmującej się dostarczaniem sprzętu marki Panasonic. Oferowane przez nią urządzenia zwracają uwagę naprawdę wysoką jakością.
Czym jest współczynnik COP?
Wybierając pompę ciepła, zawsze należy uwzględnić współczynnik COP. Określany bywa mianem współczynnika efektywności, który mówi o tym, jak sprawna jest dana pompa. Mówiąc bardziej szczegółowo, wartość współczynnika COP wskazuje jaki jest stosunek między energią pobraną z sieci a tą, która trafia do instalacji grzewczej. Warto pamiętać, że im wyższą ma on wartość, tym lepiej. Niektórzy zwracają uwagę na klasę energetyczną takich urządzeń. Warto jednak pamiętać, że współczynnik COP jest w tym wypadku dużo bardziej wartościowy. Dostarczone przez niego informacje są cenniejsze i mówią nie tylko o poborze prądu, ale o tym, jak bardzo efektywna jest wybrana pompa.