Mury zabytków narażone są na rozmaite zabrudzenia. W pierwszej kolejności oszczędzać ich nie będą czas i warunki pogodowe, na ich powierzchni wraz z kolejnymi latami może się pojawić warstwa zanieczyszczeń czy osadów. Sporym problemem będą także tak zwani artyści, jacy mogą po sobie pozostawiać pomalowane sprayem napisy. Jednak czyszczenie zabytków jest dużym wyzwaniem, ponieważ nierzadko są one naprawdę wiekowe, i trzeba być bardzo ostrożnym aby nic nie uszkodzić. Tradycyjne techniki czyszczące nie zagwarantują tego, ponieważ potrzebują albo użycia materiałów ściernych, albo środków chemicznych do mycia. Szczęśliwie z pomocą przychodzą tu zaawansowane rozwiązania technologiczne, to znaczy urządzenia do czyszczenia laserem. Od niedawna z powodzeniem zastępują dotychczasowe metody, a zalety z ich zastosowania są niezaprzeczalne.
W pierwszej kolejności czyszczenie laserowe umożliwi zachowanie oryginalnej struktury powierzchni, a równocześnie świetnie usunie wszelkie zanieczyszczenia. Bez znaczenia jest, czy będą to stare nacieki, warstwa kurzu czy farba – promień lasera poradzi sobie ze wszystkim doskonale. Możliwe to będzie dzięki temu, że siłę promienia oraz częstotliwość wytwarzanych impulsów mogą być w szerokim zakresie ustawiane, dopasowując w ten sposób do typu powierzchni. Czyszczenie laserem jest bardzo bezpieczne, przez brak fizycznego kontaktu nie będzie powodować żadnych mechanicznych uszkodzeń. Nie będzie trzeba przy nim stosować jakiś dodatkowych chemicznych preparatów, czyściwa albo wody.
Dużym plusem tej techniki jest wysoka mobilność. Lasery podłącza się do prądu elektrycznego, i będzie to jedyne medium niezbędne do ich pracy. Dlatego też nie ma potrzeby demontażu czy rozłączania wszystkich części do czyszczenia, bo do każdego miejsca operator się dostanie dzięki niewielkiej, mobilnej głowicy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybkość, znacznie wyższa niż przy tradycyjnym czyszczeniu, lecz również to, że takie zabiegi mogą być wielokrotnie powtarzane.