Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Metoda twardego lutowania – na czym polega

Lutowanie jest jedną z najstarszych metod na łączenie metali. W odróżnieniu do spawania, które dość inwazyjnie traktuje łączone elementy, lutowanie polega na wypełnianiu przestrzeni między nimi odpowiednim lutem. Dlatego też proces ten jest znacznie bezpieczniejszy, także jeżeli będzie chodzić o jego wykonywanie. Nie wymaga też używania tak dużych temperatur i specjalnych środków zabezpieczających. Lutowanie powszechnie się wykorzystuje między innymi do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie elementy i układy są montowane właśnie takim sposobem. To jest robione przy pomocy tak zwanego lutowania miękkiego, przy jakim stosuje się luty wykonane z cyny z dodatkami ołowiu albo miedzi.

Spoiwa takie przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wynika ich główne zastosowanie. Metoda ta może też być stosowana do połączeń rurowych w grzewczych i wodnych instalacjach, ale przy założeniu że temperatura pracy systemu nie przekracza stu dziesięciu stopni. Jeżeli będzie to więcej, to zastosować należy lutowanie twarde, które jest kolejną z popularnych metod. W przypadku tego lutowania temperatura pracy wynosi więcej niż 450 stopni, z tego też powodu potrzeby będzie odpowiedni sprzęt. Niejednokrotnie stosowane są palniki na propan-butan albo acetylenowo-tlenowe, ale też można używać lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde z powodzeniem jest stosowane przy łączeniu części ze stali, miedzi, mosiądzu, brązu a także różnego rodzaju szlachetnych metali. Z tego też powodu używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, zapewniając wysokim poziom odporności lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. Jako spoiwo przeważnie są wykorzystywane luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Poza tym niezwykle istotną rzeczą jest stosowanie specjalnych topników, mających za zadanie poprawić połączenie i jego ogólną szczelność. Ponieważ lutowanie jest dużo łatwiejsze niż spawanie, to bez problemów dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie mające dużego doświadczenia w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY