Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich sytuacjach jest wymagane zrobienie energetycznego świadectwa

Rosnące ceny kopalnych paliw sprawiają, że coraz więcej uwagi kładzione jest na różnego rodzaju rozwiązania ograniczające ich zużywanie. Pojawiają się z jednej strony zaawansowane technologiczne rozwiązania, na przykład takie jak fotowoltaika czy wiatraki, ale z drugiej dąży się do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tu naprawdę dużo do powiedzenia ma budownictwo, ponieważ stanowi ono branżę, jaka ma w tej kwestii sporo do zrobienia.

Na szczęście już przed kilkunastu laty podjęto jakieś działania w tym temacie. Jedno z nich to wprowadzenie certyfikatów energetycznych, jakie informować mają o tym, jakie zapotrzebowanie na energię mają konkretne obiekty. Tego typu Świadectwa energetyczne obowiązkowe się stały dla wszystkich budynków, jakie zostały wybudowane po 2009 roku, oraz rzecz jasna budowanych obecnie.

Ale od pierwszych miesięcy 2023 roku praktycznie każdy wynajmowany albo sprzedawany lokal musi takim dokumentem dysponować. Co będzie oznaczało, że jeżeli nawet jest starszy to właściciel musi dopełnić tego obowiązku. W przypadku gdy nie będzie chciał zrobić, to naraża się na karę, a ta może być dość spora. W skrajnym przypadku do zapłacenia dostać można nawet pięć tysięcy złotych, co stanowi większą kwotę niż koszt zrobienia świadectwa. Kara może też zostać nałożona w sytuacji, gdy ktoś przy audycie nie podał prawdziwych danych, wówczas zrobiony w oparciu o nie certyfikat traci ważność.

Tak więc z różnych powodów warto jednak zrobić Certyfikat energetyczny, a nie ryzykować niepotrzebną karą. Szczególnie że obecne ceny naprawdę nie są duże. Zależą one od kilku czynników, na przykład takich jak położenie i wielkość nieruchomości czy też jej stan techniczny. Pod uwagę bierze się również rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane stropy i ściany, czy parametry okien. Wykonanie świadectwa dla typowego mieszkania będzie się zaczynało od kwoty około 300 złotych, nieco więcej to może być przy zwykłym domu jednorodzinnym. Najwięcej zapłacić będzie trzeba za wielorodzinne budynki, nawet do kilku tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY