Weryfikacja dwuetapowa w systemach bankowości – dlaczego jest taka ważna?

Weryfikacja dwuetapowa w systemie bankowości elektronicznej to podwójne potwierdzenie tożsamości użytkownika w trakcie dokonywania określonej operacji, najczęściej podczas logowania. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Znacznie zmniejsza bowiem ryzyko oszustwa albo kradzieży środków.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest dwuetapowa weryfikacja tożsamości w banku i jak może przebiegać,
  • dlaczego weryfikacja dwuetapowa jest tak istotna,
  • jak powinna przebiegać weryfikacja danych osobowych przez bank.

Z bankowości elektronicznej korzysta coraz więcej Polaków, właściwie ze wszystkich grup wiekowych. Opłacanie rachunków czy dokonywanie zakupów przez Internet jest szybkie, wygodne i ogólnie bezpieczne – pod warunkiem, że klienci dochowują wszystkich zasad ostrożności.

Pewne mechanizmy, mające zabezpieczyć zgromadzone na kontach klientów środki i uchronić je przed kradzieżą czy wyłudzeniem, wprowadzają również same banki. Jednym z takich mechanizmów jest weryfikacja dwuetapowa.

Weryfikacja dwuetapowa – co to jest?

Dwuetapowa weryfikacja tożsamości w banku to po prostu podwójne potwierdzenie, że operacji dokonuje na pewno właściciel konta. Najczęściej dwuetapowa weryfikacja jest stosowana w bankowości elektronicznej podczas logowania – klient musi w takiej sytuacji wpisać ustalony wcześniej login albo numer identyfikacyjny, a następnie specjalny kod. Zazwyczaj otrzymuje go SMS-em na numer telefonu podany w banku, generuje w specjalnej aplikacji (np. Google Authenticator lub Microsoft Authenticator) albo przepisuje jednorazowy kod z tzw. tokena, czyli urządzenia służącego do ich generowania.

Dwuetapowa weryfikacja tożsamości w banku – dlaczego jest tak istotna?

Choć bankowość elektroniczna jest co do zasady bezpiecznym rozwiązaniem, to jednak złodzieje, oszuści i hakerzy opracowują coraz to nowsze metody włamań na konta, wyłudzeń i kradzieży pieniędzy. Weryfikacja dwuetapowa to oczywiście lepsze zabezpieczenie zgromadzonych na koncie środków. Nawet jeśli przestępcy jakimś sposobem przechwycą np. login albo numer identyfikacyjny klienta, to bez drugiego etapu weryfikacji tożsamości – czyli np. wpisania kodu z SMS-a – nie są w stanie włamać się na konto i dokonać nielegalnych operacji.

Warto przy tym pamiętać, że weryfikacja dwuetapowa chroni nie tylko pieniądze klientów zgromadzone na koncie, ale także dane i informacje o firmach i osobach, z którymi łączą ich operacje finansowe, np. wykonywane przelewy. Dane bywają dla przestępców tak samo cennym łupem, jak pieniądze.

Niespodziewany telefon z banku – weryfikacja może być próbą oszustwa!

Należy również mieć świadomość, że niekiedy to bank może telefonicznie weryfikować tożsamość klienta – dzieje się tak np. wtedy, gdy pracownik banku chce przedstawić mu ofertę lokaty albo kredytu. Wówczas ma prawo poprosić klienta o podstawowe dane osobowe – imię, nazwisko, adres, a dla weryfikacji – np. o ostatnie trzy cyfry numeru PESEL albo nazwisko panieńskie matki. Weryfikacja danych przez bank nigdy nie polega natomiast na przekazywaniu konsultantowi pełnego numeru PESEL, loginu i hasła do bankowości internetowej, numeru PIN do aplikacji bankowej, kodów BLIK czy pełnych danych karty płatniczej. Taką rozmowę należy natychmiast przerwać.

A jeśli już doszło do ataku hakerskiego na konto, przechwycenia danych karty albo jej fizycznej kradzieży, kluczowe jest jak najszybsze zastrzeżenie karty płatniczej. Można to zrobić pod numerem telefonu (+48) 828 828 828 – przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu działa pod nim system Zastrzegam.pl, prowadzony przez Związek Banków Polskich. System pyta o sprawę, z którą dzwoni klient, a następnie przekierowuje go na infolinię konkretnego banku. Usługa jest bezpłatna – klient ponosi tylko koszt połączenia zgodnie z tabelą operatora.

Weryfikacja dwuetapowa zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa podczas logowania na konto bankowe. Dzięki temu lepiej chronione przed przestępcami są zarówno zgromadzone tam pieniądze, jak i dane.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Porady z obrębu dowolnych dyscyplin prawniczych

Usługi z zakresu dowolnych dziedzin prawniczych realizuje adwokatka Katarzyna Gondek – Waniołek. Bardzo znaczące jest to, iż poza poradnictwem adwokat zajmie się też reprezentowaniem zleceniodawców w rozprawach. Na przykład, interesanci…