Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy nurkowanie jest bezpieczne, jakie zasady należy przestrzegać

Obecnie w zasadzie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może odkrywać świat pod wodą. Wystarczy sobie zdobyć odpowiednie uprawnienia, aby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy też podziwiać piękne rafy koralowe. Ale nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie sprzęt do tego, tak więc warto zapoznać się z tym, co każdy scuba musi mieć. Tego sprzętu trochę się jednak uzbiera, a całość przed zanurzeniem będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie znajduje się w aluminiowej lub stalowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

W zależności od osiąganej głębokości może ono wystarczyć nawet na kilkadziesiąt minut przebywania pod wodą. Lecz oddychanie bezpośrednio z posiadanej butli nie jest możliwe, z tego też powodu podpina się do niej automat oddechowy. Ma on kształt charakterystycznej puszki z ustnikiem, który należy włożyć do ust. W praktyce automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, kiedy coś by się stało z głównym. Butlę wraz z automatem mocuje się na jackecie lub skrzydle, te elementy mają też w sobie worki wypornościowe, przez które można regulować pływalność pod wodą.

Ponieważ scubowanie często ma miejsce w w wodach o niższej temperaturze, to konieczne będzie zapewnienie należytej izolacji termicznej. Do tego są używane różne rodzaje skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie pod powierzchnią przez długi okres czasu. Najdroższe ale też najwygodniejsze są suche kombinezony, a na cieplejsze wody użyć też można pianek o różnej grubości.

Dużym minusem pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla wielu osób jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż tak zwanego suchara, dlatego też to one właśnie najczęściej są dostępne do wypożyczania. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował się związać z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad kupnem własnego sprzętu. Zwłaszcza dotyczyć to będzie skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku jakich dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY