O czym trzeba pamiętać przy wyborze wkładu kominkowego

Kominki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród posiadaczy domów. Nie tylko dają one klimatyczną atmosferę we wnętrzu, lecz również mogą służyć jako skuteczne źródło grzania. Żeby mogło tak być, to wybierać trzeba modele przeznaczone do tego celu, to znaczy przede wszystkim posiadające odpowiednie wkłady kominkowe kawmet. Aktualnie pośród takich wkładów najpopularniejsze są dwa rodzaje materiałów, czyli stalowe i żeliwne. Oba mają jakieś zalety i wady, z jakimi warto się zapoznać przez zakupem.

Zdecydowanie korzystniej będzie poświęcić jakiś czas na poszukiwania i być może trochę więcej wydać, lecz znaleźć model który idealnie spasuje. Wkłady kominkowe Hajduk żeliwne są solidne i trwałe. Z uwagi na właściwości żeliwa nagrzewają się nieco wolniej, lecz w zamian znacznie dłużej akumulują energię cieplną. Żeliwo to jednak materiał o dużej kruchości, z tego też powodu należy uważać przy użytkowaniu. Jeżeli pojawią się gwałtowne zmiany temperatury czy nierówności w ogrzewaniu, to takim przypadku wkłady kominkowe kratki mogą popękać.

Takich problemów nie będzie z wkładami stalowymi, które są dużo bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Stal nie akumuluje tak dobrze ciepła, tak więc aby zwiększyć wydajność tego typu wkłady kominkowe Defro wykładane są w środku specjalnymi cegłami. W przypadku modeli stalowych producenci dość często dokładają dodatkowe rozwiązania, których nie spotyka się w żeliwnych wkładach, takie jak przykładowo komory z wtórnym spalaniem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Śliczny ogród – zatroszcz się o krzewy

Skwer to wymarzone miejsce odpoczynku dla wielu ludzi. Nie ma nic lepszego od zaszycia się po pracy we własnym ogródku. Do ogrodu możemy zabrać przeróżne oprzyrządowania wedle własnego gustu. Może…