Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwa – jakie są ich podstawowe zadania

Wizja klimatycznych zmian i kurczące się zasoby surowców energetycznych wymuszają zmiany w wielu obszarach życia. Najbardziej istotne są plany związane z dziedzinami, jakie pochłaniają największą ilość energii. Takim sektorem jest na pewno budownictwo i wiążące się z nim użytkowanie budynków. To, z jakiego materiału jest zbudowany jakiś obiekt, wpływa na zużycie energii potrzebnej do jego ogrzewania lub chłodzenia, a także do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Oczywiste jest również, że większe pomieszczenia potrzebują jej znacznie więcej. Jeżeli dodać do tego oszczędności na izolacji i materiałach, bardzo łatwo wpaść w pułapkę nieekonomicznej inwestycji. W kolejnych latach mieszkańcy będą mieli do płacenia rachunki znacznie większe niż mogliby zapłacić, gdyby zadbano o parametry budynku.

O zapotrzebowaniu na energię niezbędną do zapewnienia odpowiedniej temperatury w budynku mówi jego klasa energetyczna. Ten parametr znajduje się w energetycznym certyfikacie. Certyfikat to dokument wymagany dla wszystkich budynków oddawanych do użytku po 2009 roku. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze nieruchomości przeznaczone do sprzedaży albo wynajmu. A co za tym idzie wielu zarządców zadbać musi o to, aby takie certyfikaty dostać. Kupujący albo najemca powinni otrzymać je przy podpisywaniu umowy. Co istotne, jest to obowiązkowe, więc nie można odmówić wydania tego dokumentu. Za jego brak grożą surowe kary.

A przecież po wprowadzeniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Koszalin widać, że koszt uzyskania certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby znajdujące się na liście audytorów przekażą, jakie informacje związane z budynkiem trzeba przygotować. Sam proces przygotowania świadectwa będzie trwał maksymalnie parę dni. A certyfikat ważny będzie aż dziesięć lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY